Přátelé, partneři a zajímavé odkazy

BIO/EKO informace:

Ekolist.cz – internetový deník o životním prostředí a přírodě
Středisko pro ekologickou výchovu Hl. m. Prahy Měsíčník pro trvale udržitelný život Informační server s kvalitními českými výrobky Společensko-ekologický časopis Internetový deník o životním prostředí a přírodě
Ekozahrady Biolenka

Spřátelené  bio/eko obchody a služby:


Bio vlněné oblečení Cesta přírody - přírodní kosmetika
Ekostatek Vlkaneč - biobedýnky
Přírodní stavitelství

 

 

Makia Mana Garden
Makia Mana Garden - staré odrůdy

Filmové dokumenty o textilní výrobě (ale i jiné)

  • Sweatshop (Deadly Fashion) (2014) Norský cca hodinový dokument o třech mladých Norech se zálibou v módě, kteří se rozhodli vyzkoušet si, jaké to je, být zaměstnán v jedné z Bangladéšských šicích továren. Dokument je dostupný on-line v Norštině s anglickými titulky. Po jeho zhlédnutí si nezapomeňme uvědomit, že tato továrna je ještě jedna z těch lepších, neboť do svých prostor pustila mezinárodní televizní štáb. Skutečně nám levný textil stojí za to, aby u jeho výroby nevýslovně trpěli a umírali nejen lidé, ale i příroda v okolí místa výroby a zamořovaly se vodní zdroje po celém světě? (celý dokument)
  • Jedovatá móda (2010) - Německý dokument o chemikáliích v oděvech a obuvi, který se na problematiku dívá z několika stran: výrobce/prodejce, zákazníka i lékaře, který se o lidi, kteří se oblečením otrávili, stará. Půlhodinový dokument (jeden z mála s českým dabingem) Vás provede od evropských butiků až tam, kde jejich výrobky vznikají. (celý film)
    (pozn.: Pro úplnost ještě doplníme, že textil lze ekologicky barvit na černou barvu a certifikovat bio - na rozdíl od této jedné nesprávné informace, která v dokumentu zazní - z úst dámy, která se zabývá predikcí módních trendů, nikoliv ekologickou výrobou.) 
  • Smlouva s ďáblem (A Killer Bargain, Dánsko 2006) - Jeden z nejkvalitnějších dokumentů natočený o tom, jak probíhá textilní výroba v zemích třetího světa, který v roce 2007 obletěl celý svět a vyhrál řadu filmových cen. Ukazuje mimo jiné také záběry skrytou kamerou přímo z továren a jejich etické i ekologické problémy. (oficiální www, trailer)
  • 100% Cotton: Made in India (2007) - Znečištěná krajina a vodní zdroje, nemocní lidé. Indie platí vysokou cenu za uspokojování tužeb evropských spotřebitelů. Dokumentární film známé režisérky Inge Altemeier. (celý film
  • China Blue (2006) - Dokument z prostředí čínského sweatshopu (= továrna v rozvojové zemi, v níž se za nelidských podmínek produkují textilní výrobky pro no-name i renomované značky západního světa). Aneb, kdo platí skutečnou cenu našeho oblečení, když ne my? (www, trailer)
  • Blood, sweat and T-shirts - Britský dokumentární seriál BBC vysílaný v prosinci 2008, ve kterém šest mladých Britů vyrazí do Indie zkusit si, za jakých podmínek je vyráběno oblečení, které tak rádi nakupují "na jedno použití". Na uvedeném odkazu můžete zhlédnout šest upoutávek, které krátce, ale jasně ukazují pracovní podmínky v indických sweatshopech. (trailery na jednotlivé díly)
  • HOME (2009)  - Je to náš domov, zachraňme jej. Dvou a půl hodinová nádherná cesta z ptačí perspektivy po planetě Zemi a roli člověka na jejím utváření. Film byl tvůrci ve stejný den, kdy byla uvedena premiéra do kin i na DVD, taktéž uvolněn pro volné promítání na internetu s výzvou k šíření dál... Naplňujte ji.  (celý film)

Partneři a zajímavé organizace:

Ekologický právní servis


Biobavlněný newsletter?