Zajímavé odkazy

Stránky jsou optimalizovány pro Firefox a Operu. Pro správné fungování obchodu je třeba mít zapnuty cookies.

Přátelé, partneři a zajímavé odkazy

Tyto stránky jsou optimalizovány pro prohlížeče Firefox a Opera.

Pro správné fungování obchodu je třeba mít zapnuty cookies.

Biotextil: Poslední chybějící střípek skládačky

Jak je dobře, že lidé stále více pečují o své zdraví. Nejen pro jejich vlastní dobro. Ze stále více se rozšiřujícího povědomí o přínosech zdravého životního stylu zprostředkovaně těží i příroda, které tím též snižujeme zátěž.

Snažíte-li se žít zdravě, pak určitě dbáte na kvalitní, nejlépe bio, stravu, dopřáváte svému tělu přiměřený pohyb a bydlíte-li ve městě, čas od času zcela jistě také výlet někam do přírody, která  nám alespoň na chvíli uleví čistším vzduchem a potěší svou přirozenou krásou a harmonií. Celé je to téměř dokonalé – jen ten poslední střípek skládačky nám ještě chybí.

Osobní zdravé životní prostředí pro Vaše tělo, které pomáhá i přírodě

Je to vlastně úplně logické, jen si to lidé z (takzvaných) vyspělých zemí ještě neuvědomili. Pokožka, největší dýchající orgán našeho těla, disponuje obrovskou schopností vstřebávat ze svého okolí. Látky, do kterých se oblékáme, a které nás zahalují od krku ke špičkám nohou 24 hodin denně, nám proto vytváří takové malé osobní životní prostředí, ve kterém se neustále pohybujeme.   Jsou-li tyto látky vyráběny chemickou cestou, pak tělo zatěžují uvolňujícími se chemikáliemi. Jsou-li vyráběny šetrně, pak poskytnou úlevu. Znečištěné ovzduší těžko sami rychle ovlivníme, ale kvalita textilu, který používáme, je zcela v naší moci, stejně jako zdravá strava.

Z ekologického zemědělství a výroby či konvenčně?

Biotextilní látky představují tu nejzdravější variantu. Vyrábí se z vláken z ekologického zemědělství v certifikovaných provozech, které musí dodržovat zásady udělené biotextilní certifikace, a podléhají přísným (mnohdy neohlášeným) kontrolám nezávislých certifikačních organizací. Při pěstování textilních plodin se nesmí používat jinak běžné pesticidy, herbicidy, umělá hnojiva, defolianty a další a další látky, které jsou v mnohých případech jedovaté a karcinogenní.

V celém procesu výroby biotextilu jsou zakázány zdraví nebezpečné chemikálie a aplikace mnohých úprav, kterými se mění přirozené vlastnosti přírodních vláken (vyberme ty kurioznější - zpomalení hořlavosti, či třeba optické zjasňovače). Desítky těchto chemických ošetření, z nichž mnohé jsou v látkách zafixovány na molekulární úrovni tak, aby se nedaly odstranit praním, však současně narušují strukturu vlákna, čímž snižují celkovou trvanlivost výrobku. Trend poplatný době, který snižuje přirozeně vysoce trvanlivé materiály na úroveň zboží pro rychlou spotřebu. Není až takovou výjimkou, abychom doma ještě měli damaškové povlečení po mamince či babičce – důkaz toho, že poctivě vyrobené látky mohou sloužit desítky, až dokonce i sto let. Jestlipak se toto stane našim dětem či vnukům s povlečením, jaké se vyrábí běžně dnes?

Při výrobě biotextilu je však kladen důraz také na vyloučení postupů, které ohrožují přirozenou rovnováhu místního ekosystému. Každým nákupem biotextilního výrobku místo toho konvenčně vyrobeného, proto pomáháte nejen sobě, ale také celé planetě Zemi. Za své zdraví a někdy i život vám vděčí také všichni lidé (vzhledem ke globální ekonomice v současnosti v drtivé většině případů ze zemí třetího světa), kteří na výrobě biotextilu pracují.

Biotextil – úleva, ale pro co všechno?

Jak již z článku vyplývá, opět zde dominuje kombinace vaše zdraví – příroda – lidé podílející se na výrobě. Možná vás však překvapí, že se v tuto chvíli přidá i vaše peněženka. Stačí trochu (trvale udržitelného) myšlení a nevyhnutelně nám vyjde, že nákup jednoho trvanlivého výrobku  nás v konečném důsledku vyjde stejně (ne-li levněji), než opakovaný nákup výrobku nekvalitního. A to nemluvě o skrytých nákladech konvenčního textilu ve formě zátěže vašeho organismu a životního prostředí...

Skryté rezervy pro zdravý život

Úlevu, kterou biotextil poskytne vašemu zdraví, nám potvrzují reakce mnoha lidí, kteří jej již používají. Ať už jsou zdraví, či trpí úpornými alergiemi, pocity úlevy jsou jednoznačné, v některých případech podložené i vymizením alergických reakcí či jiných obtíží (bolesti hlavy). Pokožka je skutečně široká vstupní brána do našeho těla, a uděláme jen dobře, když budeme pečlivě vybírat, čím ji obklopíme.

Mimochodem, věděli jste, že v tradiční indické medicíně Ayurvédě existuje celý klinickými testy ověřený vědní obor, který využívá vlastností pokožky k léčení mnohých nemocí, vnějšího (kožního), ale i vnitřního charakteru? Za tímto účelem používá látky a oblečení, napouštěné a barvené směsmi bylin...

(c) AMWA Organic, pro www.bio-info.cz

:: další článek - Průvodce biotextilními certifikáty ::

Biobavlněný newsletter?