Zajímavé odkazy

Stránky jsou optimalizovány pro Firefox a Operu. Pro správné fungování obchodu je třeba mít zapnuty cookies.

Přátelé, partneři a zajímavé odkazy

Tyto stránky jsou optimalizovány pro prohlížeče Firefox a Opera.

Pro správné fungování obchodu je třeba mít zapnuty cookies.

Semena - malý odskok do potravinářského průmyslu

Čištění

Posbíraná surová bavlněná vlákna musí být dále vyčištěna od zbytků rostlin – odpad se skládá z listů, kousků stonků, hlíny a podobně. Bavlník však není užitečný pouze svými vlákny. Jeho semena, bohatá na olej, jsou zdrojem potravy pro dobytek a po zpracování i pro lidi.

Bavlníková semena v potravinářském průmyslu

Bavlník není klasifikován jako potravinová plodina, a proto je pro jeho konvenční pěstování povoleno používání jinak zakázaných chemikálií. Bavlník, jehož semena jsou považována za jednu ze základních surovin v tukovém průymslu, je jedna ze čtyř nejčastěji pěstovaných geneticky modifikovaných plodin – kromě bavlníku sem patří ještě sója, kukuřice a řepka olejka. Bavlníkový olej je pro svou nízkou cenu, vysokou trvanlivost (odolává žluknutí, nevytváří ztuhlé krystalky tuku), díky které prodlužuje trvanlivost pokrmů, v nichž je obsažen, a jemné chuti v potravinářském průmyslu velmi oblíben. Často se přidává do balených potravin – pokud ve složení najdete zmínku „obsahuje více druhů olejů“ a „bavlníková semena“, zcela určitě tento výrobek obsahuje bavlníkový olej.

Bavlníkový olej se již tradičně přidává do sušenek, brambůrků, salátových dresinků, majonéz, cereálií a dalších hotových potravin. Pro svou nízkou cenu bývá používán také v provozech rychlého občerstvení, přidává se i do margarínů a tuků na vaření.

Dobrou zprávou je, že užití bavlníkového oleje v potravinářství v České republice nemá významnou historii. Konzumenti v USA a Indii, dvou největších světových producentů bavlníkového oleje, na tom jsou však jinak.

Pesticidy
Zajímavou vlastností pesticidů je, že se oproti jiným látkám, které tělo dokáže vyloučit, v těle hromadí. Pro člověka, který se nachází na vrcholu potravinového řetězce to znamená, že mnohé potraviny, které se k němu dostávají, obsahují pesticidy v koncentrovaných množstvích.

Bavlníková semena, ještě nezbavená zbytků vláken

Bavlníková semena, ještě nezbavená zbytků vláken

Fritovací olej z bavlníkových semen

Americká značka Cajun se sloganem "Americans favorite injectable marinade" na svých stránkách hrdě propaguje použití bavlníkového oleje ve svých výrobcích, neboť zvýrazňuje chuť smaženého jídla, má vysoký obsah antioxidantů a naopak nízký obsah cholesterolu (www.cajuninjector.com)

Další článek - Zpracování bavlny

Biobavlněný newsletter?